grout

دوغاب سرامیک | 2 روش و طرز تهیه دوغاب برای سرامیک

دوغاب سرامیک | 2 روش و طرز تهیه دوغاب برای سرامیک

دوغاب سیمان یا حتی سرامیک یک نوع ملات برای ساختمان است که از سیمان و موادی همچون آب و مواد افزودنی تهیه می‌شود. نحوه تهیه این مواد یعنی دوغاب برای سرامیک کف بستگی به محلی که قرار است در آن استفاده شود دارد. همچنین مورد یا نکته دیگری که در این موضوع اهمیت دارد این است که نوع مصالح ساختمانی در تهیه این مواد بسیار تاثیر گذار است. نگران نباشید ما در این مقاله به نحوه تهیه این ماده پر کاربرد پرداخته ایم و تمامی سوالات شما درباره این مواد توضیح خواهیم داد.

دوغاب سرامیک چیست و چگونه آن را تهیه کنیم؟

نشتی آب می‌تواند خسارات زیادی را به ساختمان ها بزند. نم و نشت کردن آب در ساختمان ها یک اتفاق طبیعی است که در بخش های مختلفی از ساختمان ممکن است بوجود بیاید. این مشکل زمانی بوجود می‌آید که دوغاب بین بندهای کاشی از بین برود و توانایی نگه داشتن آب را نداشته باشد. در اکثر مواردی که نشتی آب را در ساختمان ها میبینیم با تهیه یک دوغاب به سادگی می‌توان بند کشی ها را پر کرد و از پیشرفت این مورد جلوگیری کرد. تهیه دوغاب از مواردی است که خودتان در خانه هم می‌توانید این کار را انجام دهید و نیازی به فرد حرفه ای نیست.

در این مقاله از فلورا استیل به نحوه تهیه دوغاب برای سرامیک می‌پردازیم.

دوغاب سرامیک چیست؟

این ماده یک نوع از ملات ساختمانی است که اغلب از موادی همچون سیمان، آب و مواد افزودنی متناسب با کاربرد آن تهیه می‌شود. از این ماده برای پر کردن فضای خالی یا بندکشی کاشی و سرامیک استفاده می‌شود.

دوغاب سرامیک، سیمان یا دوغاب مخلوطی است روان با چگالی که از موادی مانند سیمان پرتلند، آب، شن که در بالا گفته شد و گاهی اوقات با توجه به نوع کاربرد آن مواد دیگری مثل آهک و رنگدانه اضافه می کنند. در کل این ماده مخلوطی با روان بالا است که کاربرد‌های بسیار زیادی دارد. از سالهای بسیار گذشته تا به حال از این ترکیب فوق العاده به عنوان یکی از بادوام ترین انواع مصالح فونداسیون در ساخت و ساز در همه جای جهان استفاده می شده است.

انواع مختلف دوغاب چیست؟

  • دوغاب رنگی با پودرهای مخصوص رنگ: در این مدل مواد از پودر رنگ خشک برای رنگی کردن این مواد استفاده می‌شود.
  • دوغاب سیمان سفید : بغیر از سیمان سفید از پودر خاک استفاده می شود.
  • دوغاب طوسی یا حتی خاکستری: این دوغاب از پودر خاک با سیمان سیاه ترکیب می شود.
  • دوغاب سیمان سیاه: این دوغاب مخلوطی از پودر خاک سنگ، سیمان سیاه و اکریلیک مشکی می باشد.

چرا دوغاب از بین می‌رود؟

این ماده که برای کاشی و سرامیک استفاده می شود به مرور زمان و در اثر برخورد با رطوبت، تغییر رنگ می‌دهد و خاصیت ضد آب و چسبندگی اش را از دست می‌دهد. گاهی اوقات ممکن است این ماده دچار شکستگی و یا دچار ترک خوردی و از بین رفتن شود، در این صورت باید دست به کار ترمیم دوغاب برای کاشی شوید.

اگر این اتفاق بیوفتد آب به زیر کاشی یا سرامیک نفوذ خواهد کرد و در اینجاست که باید دست به کار شوید. این اتفاق معمولا در سرویس بهداشتی و حمام می‌افتد.

طرز تهیه دوغاب برای سرامیک

تنها کاری که برای این ترکیب باید انجام دهید:

برای درست کردن دوغاب کاشی و سرامیک، فقط کافیست در یک سطل، آب، گچ و پودر سنگ را با یکدیگر ترکیب و قاطی کنید. دقت داشته باشید که میزان پودر سنگ به کچ، به یک میزان است؛ و آب را به ترکیبی که درون سطل ریخته اید اضافه کنید تا زمانی که دوغابی که انتظار دارید کمی شل شود و به راحتی فرم بگیرد.

اگر نتوانستید این کار را انجام دهید نگران نباشید. دوغابهای آماده ای هم وجود دارند که کار را راحت تر کرده اند.

در صورتی که خودتان نتوانستید دوغاب پشت کاشی را در خانه تهیه کنید، بهتر است که از دوغابهای سرامیک آماده که مناسب برای موزاییک کاری و کاشی کاری است استفاده کنید. نحوه درست کردن دوغاب آماده راحت تر است و فقط کافی است میزانی از آب را درون سطل و پودر تهیه شده را درون آن بریزید.

اگر قصد تهیه دوغاب برای سرامیک کف را دارید برای سفت تر شدن از پودر سنگ استفاده کنید.

جمع بندی

دوغاب موادی است که برای پر کردن درزهای بین کاشی و سرامیک استفاده می‌شود و اگر این مواد در اثر مرور زمان و یا رطوبت بیش از حد و نگهداری نا مناسب آسیب ببیند و دچار ترک خوردگی یا شکستگی شود باعث نفوذ آب به زیر آن می‌گردد.

برچسب ها: بدون برچسب

نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *